Proč je likvidace blech v bytě tak obtížná

Asi nikdo není nadšený, když se mu doma usídlí nějací škůdci. To je ovšem častější problém, než by se mohlo na první pohled zdát. Nezáleží na tom, jak moc je váš domov udržovaný a čistý, vždy se vám tam mohou usídlit nezvaní nájemníci.

Z nich jsou pravděpodobně nejnepříjemnější blechy. Už to slovo stačí k tomu, aby se většina lidí začala podvědomě drbat. A z dobrého důvodu. Jedná se o malé parazity, kteří se živí krví. Jejich kousnutí samotná obvykle nejsou příliš zdraví nebezpečná, neboť si jí berou jen málo. Zanechávají však za sebou svědivé pupínky.

blecha2

Větším problémem je však fakt, že mohou roznášet nejrůznější nemoci. O tom se koneckonců přesvědčili již lidé ve středověku, kdy právě blechy, přenášené v tomto případě krysami, byly zdrojem morové epidemie – na což se bohužel přišlo až v moderní době.

Bohužel, právě blechu je velmi snadné si přinést domů, zvláště pokud máte domácího mazlíčka. Zde stačí, aby jen zvědavě očmuchal nějaké zvíře, na kterém již blechy jsou, a s velkou pravděpodobností na něj jedna či více skočí. Pak už nic nebrání tomu, aby je donesl domů.

blecha

Situaci nepomáhá také fakt, že likvidace blech v bytě je velmi obtížná. To má samozřejmě svůj důvod, a tím je samotný bleší cyklus života. Je nutné si uvědomit, že ačkoliv se živí krví, vajíčka nakladou do jakéhokoliv teplého, měkkého místa, ideálně tam, kde se často vyskytuje vhodný hostitel, který poskytne vylíhlým blechám potravu. Příkladem mohou být zvířecí pelíšky, gauč či postel.

Zde je třeba si uvědomit, že ačkoliv na trhu existuje spousta přípravků proti blechám, ty zpravidla likvidují pouze dospělé jedince. Vajíčka jsou velmi odolná, a rozhodně není snadné se jich zbavit. Avšak jakmile se vylíhnou, začne celý cyklus nanovo. Co tedy dělat?

Po zničení všech dospělých jedinců je potřeba provést důkladnou očistu všech lidských i zvířecích obyvatel domácnosti speciálními přípravky, stejně jako vyprání všech tkanin a textilií. Jen tak se jich skutečně zbavíte.