Jaké prostředky využívají Češi na cestách

Autobus

Možná patříte k pamětníkům, kteří dobře znají českou filmovou klasiku „Florenc 13:30“ anebo „Dovolená s Andělem“. Oba filmy spojuje jeden vzácný prvek té doby. Autobus. Černobílému snímku dokonce vévodí, přičemž je tematicky zaměřen právě na nejznámější autobusové stanoviště v Praze. V době 50. a 60. let minulého století byl totiž autobus nejspolehlivějším a nejčastěji využívaným dopravním prostředkem v Československu. Konkurovaly mu pouze některé vlakové spoje. Autobusy lidé cestovali nejen do zaměstnání, ale i na dovolenkové pobyty. Častokrát šlo o zájezdy v rámci Socialistického svazu mládeže, podnikových odborových organizací, anebo tuzemské hvězdicové pobyty.
sedačky autobusu

Dnes se však situace rapidně změnila. V roce 2011 proběhla na turistickém portálu s názvem „Kudy z nudy“ anketa využívání dopravních prostředků při cestách na dovolenou. Na dotazy odpovídala necelá tisícovka respondentů a ti považovali autobus víceméně za přežitek. Zvolilo jej pouhé jedno procento zúčastněných.

Vlak

Vlakové spoje dopadly v anketě mnohem lépe, ty přepravují odhadem 16 procent dovolenkářů. Jde sice pouze o přibližnou statistiku, ale ta by měla korespondovat s odpovídajícím skutečným počtem lidí v Česku. V 90. letech byla řada vlakových spojů zrušena, důvodem byl prudký nárůst automobilového provozu, ovšem dálkové spoje silně konkurují právě dálniční síti. Navíc je zejména v letních měsících provoz na dálnicích omezen uzavírkami, což u vlakových spojů nehrozí.
zelený vlak

Kolo

Cestování na kole zaznamenalo v posledních dvaceti letech nebývalý nárůst. Cyklistika je podporována i mnoha novými cyklostezkami a podle průzkumů je cykloturistika přibližně na stejné úrovni, jako obliba vlakových spojů.

Pěší turistika

Za socialismu byla propagace turistiky jedním z klíčových bodů tělovýchovy a sportu. Pochodu Praha-Prčice se každoročně zúčastnilo několik desítek tisíc lidí. Dnes se turistika opět vrací do módy, zejména horské terény Šumavy, Krkonoš, Moravskoslezských Beskyd a Vysočiny. K rozvoji tohoto oblíbeného sportovního odvětví přispívá i rozsáhlý sortiment outdoorového vybavení.
žena na kole

Auto

Osobní automobil jednoznačně vede. Autem cestuje na dovolenou a na výlety téměř polovina národa. Tomu také odpovídá hustota silničního provozu, která vzrostla za posledních třicet let nebývalou měrou. Na silnicích však v Česku převažují vozy ojeté, nejčastěji stáří od 5 do 15 let.