Čím dokáže překvapit venkovní kamenná dlažba


Jak dlouho vydrží kámen odolávat náporu povětrnostních vlivů – jedním slovem „dlouho“. Kdokoli má pochybnosti o životnosti přírodního kamene, který je vystaven den co den slunci, dešti, větru, sněhu a ledu, měl by se zajet podívat na nějaký kamenný hrad, anebo třeba zříceninu. Zříceniny hradů ztratily svůj význam a stávaly se pustými v době, kdy přestaly být využívány z mnoha důvodů, ale málokdy kvůli tomu, že by se hradní stavba sama od sebe zřítila. Když si prohlédnete zbytky zdiva, zjistíte, že kámen je zasažen erozí minimálně, zatímco eroze vydrolila pouze pojivo – maltu. Je tedy velká pravděpodobnost, že venkovní kamenná dlažba Stoneexpert, kterou si vyberete a necháte položit před trávník, k bazénu, na terasu, schůdky, pod pergolu, do altánu a kamkoli jinam, přežije jak vás, tak pravděpodobně i vaše generační následovníky.

terasa u domu

A co vzhled – zamyslíte-li se nad tím, jak vyzdobit okolní terén za vaším domem, a zároveň docílit praktičnosti a funkčnosti pochozích částí zahrady, bude kamenná dlažba zcela jistě vhodným kandidátem. Pokud vsadíte na dřevěné palubky na zastřešené či otevřené terase, může vám to způsobit nemalé starosti s údržbou. Keramická dlažba musí být mrazuvzdorná a nenasákavá vodou a stále je to jen umělý výtvor, nikoli čistě přírodní materiál. U betonových tvarovaných segmentů zas nedocílíte takové vzhledové atraktivity, kterou vám nabízí právě přírodní kámen. A těch máte na výběr celou řadu od travertinu a kvarcitu až po pískovec, žulu, rulu nebo břidlici.

list na kameni

Láká vyzout se z bot – barefoot chodníky jsou současným hitem a naleznete je dokonce i v některých městech, např. v Liberci, v Kolíně, v Českých Budějovicích a v Praze. Můžete si něco v podobném duchu vytvořit i doma a kamenná dlažba může být jedním z prvků této nevídané atrakce. Nejde však jen o atrakci, chůze naboso venku v přírodě má mnoho pozitivních vlivů na naše zdraví.