Zvířecí trenér

Ten, kdo se stane zvířecím trenérem, měl určitě už od dětství doma nějaké to zvířátko. A láska k němu možná byla tak silná, že to některé lidi dovedlo až tak daleko, že se starost o ně stala každodenní prací na plný úvazek. Určitě to ale není klidná a nudná práce. Co tedy všechno zvířecí trenér a instruktor musí umět a znát?

buldok

Vyučit se trenérem?
Znalosti a vědomosti určitě nejsou jednostranné. Je potřeba je rozvíjet po celý trenérský život. Žádná zvířecí tréninková škola u nás ani neexistuje. Dost často se toto povolání dědí z generace na generaci. Studium je pak na vlastní zodpovědnost a svědomitost každého, kdo se tomuto povolání chce věnovat. Trenéři mohou sice navštěvovat různé semináře, které však jedou podle starší metodiky vzdělávání. V zahraničí mají o mnoho rozvinutější úroveň vzdělávání práce se zvířaty. Takže ten, kdo se chce naučit více, než mu nabízí domovské semináře, může vyrazit na vlastní pěst do zahraničí, anebo se účastnit prozatím občasných přednášek zahraničních trenérů u nás v České republice.
Dobrý instruktor by se měl vzdělávat neustále, určitě by neměl usnout na vavřínech. Vzdělávání v tomto oboru totiž nikdy nekončí.

pes

Se zvířetem tvořte sehranou dvojku
Pokud vy sami máte doma nějaké zvířátko, a rádi byste ho svěřili do rukou zkušeného trenéra, můžete od toho očekávat jen to nejlepší. Nejčastěji se trénují psy, ale výjimkou nejsou ani kočky. Výsledkem práce takového zvířecího trenéra je konečná souhra a pohodový tým zvířete a jeho páníčka.
Výcviky se často provádějí formou zábavy, kdy se nenásilně zvířátko učí zlepšovat a cvičit. Zábava však není to jediné, co se dá při výcviku zažít. Trenéři často utrpí mnoho kousanců od čtyřnohých kamarádů. Mělo by to pro ně znamenat výzvu, aby se sami učili zvířatům porozumět.

štěně

Trenéři však nepracují jen se zvířaty, ale spoustu času věnují také jejich majitelům. Ti by se totiž především měli naučit, jak správně se svým zvířecím kamarádem komunikovat. Trpělivost a pochopení – na to jsou kladeny důrazy. Jedině tak nebudou mít majitelé zvířat žádné závažné problémy se svým mazlíkem.