Ztučnění jater – co byste měli vědět

Steatóza – co to je?

Ztučnění jater je onemocnění, které zahrnuje hromadění tukových kapiček v jaterních buňkách, způsobuje zvětšení orgánu a narušuje jeho funkci. Progresivní a neošetřená játra mohou přispívat k zánětu v játrech, což může zase vést k cirhóze.
Příčinou je nejčastěji nadměrná konzumace alkoholu a nesprávná strava bohatá na jednoduché sacharidy a tuky. Pokud do těla proudí příliš mnoho glukózy, může dojít ke vzniku inzulínové rezistence. A rezistence na inzulín a diabetes jsou dva hlavní rizikové faktory, které přispívají k nealkoholickému onemocnění jater. Strava s vysokým obsahem tuku také významně přispívá ke ztučněným játrům.
fotka artyčoků

Vhodná strava – čemu se vyhnout?

Pokud máme problémy s játry, nejprve se vyhněte alkoholu a jednoduchým cukrům. To znamená nejen vzdát se sladkostí. Ze stravy by měly být vyloučeny i sladké nápoje, jako jsou různé druhy šťáv, energetické nápoje, silně oslazená káva nebo čaj. Je také důležité omezit spotřebu jiných jednoduchých uhlohydrátů, jako je bílý chléb nebo těstoviny. Kromě toho se musíte vzdát smažených jídel a rychlého občerstvení. Jsou bohaté na nepříznivé trans-tuky, které přispívají k tvorbě nadbytečného tuku. Pokud je to možné, vzdejte se zpracovaných potravin. Čím méně složek je uvedeno na obalu, tím lépe. Všechny druhy umělých barviv a konzervačních látek zbytečně zatěžují játra, proto je třeba se jim vyhnout.
tlusté břicho, hamburger a hranolky

Byliny, které podporují funkci jater

Kromě zdravé výživy a produktů podporujících regeneraci jater, jako jsou fosfolipidy nebo probiotika, stojí za to uvést do každodenního menu byliny jako je třezalka tečkovaná, pampeliška a artyčoky. Mají choleretický účinek, díky čemuž zlepšují funkci jater. Pampeliška, kromě podpory vylučování žluči, stabilizuje funkci jater a pomáhá při čištění. Je užitečný při léčbě biliárního zánětu a rovněž zabraňuje stázi žluči ve váčku. Artyčok může zlepšit žlučový tok natolik, že díky němu protékají žlučovody rychleji o 127–153 %. Kromě toho tato rostlina eliminuje plynatost a pomáhá trávit těžká jídla. Třezalka tečkovaná zase detoxikuje játra a odstraňuje nepříjemné příznaky zažívacího traktu.