Žlučník

Žlučníkový záchvat někdy signalizují příznaky, které můžeme pociťovat i pár týdnů předem. Je to především nadýmání a také nesnášíme jídla, která jsme dříve jedli bez následných problémů. Nejčastěji se ovšem stává, že nás překvapí naprosto nečekaně. A přichází nejraději pozdě večer nebo v noci. Bolest je opravdu velmi silná. Vychází z místa pod pravým žebrem a z nadbřišku (z jeho střední části). Břicho je tvrdé a dost citlivé. K tomu se přidává nepříjemné a časté zvracení a zvýšená teplota.
laparoskopie a lékaři
Končí to v nemocnici
Když se „rozjede“ žlučníková kolika, která trvá více než půl hodiny, léky už nepomáhají. Ani jinak účinné, jako jsou například Cholagol nebo Isochol, už nás nepříjemných a bolestivých příznaků nezbaví. Na chvilku může pomoct k úlevě jen ledový obklad. Následuje návštěva pohotovosti a obvykle hospitalizace postiženého nešťastníka. Na příjmu projde vyšetřením, odeberou mu krev na rozbor, jaterní testy. Absolvuje ultrazvukové vyšetření a když je potřeba tak i CT. Pak následuje klidový režim na lůžku a přísná dieta (z počátku má každý opravdu „po chuti“). Pacientovi jsou naordinovány infuze, aby dostal do těla nejen tekutinu, ale i dostatečné množství iontů. Dále léky proti bolesti – spasmoanalgetika, případně i opiáty. Pokud tato léčba nezabere, skončí pacient na operačním sále. V dnešní době se operace žlučníku provádí již skoro ve všech případech pomocí laparoskopie. Ta je šetrnější a zkracuje dobu rekonvalescence.
pečená kachna
Jak tomu předejít?
Žlučníkový záchvat je jistě pro nás všechny zážitek, který si rádi necháme ujít. Nebo pokud jsme s ním již měli tu čest, rozhodně si ho nechceme znovu zopakovat! Co tedy dělat nebo nedělat? Dobré je začít tím, co poradí lékaři jako první. A to je nízkotučná dieta. Potom je hodně důležitá pravidelnost v jídle a spánkovém režimu. Pokud nám žlučník či játra nefungují správně, často se stává, že nás v noci, přesněji mezi jednou a třetí ráno, vzbudí bolest břicha. Je to tím, že v tuto dobu probíhají v organismu detoxikační procesy, na kterých se tyto orgány mají podílet. Je naprosto nevhodné, když je v tomto případě dráždíme a zatěžujeme konzumací smažených jídel. Vynecháváme jídla tučná (máslo, ořechy, čokoládu), mléko a mléčné výrobky, vejce, cibuli, fazole i příliš kořeněné pokrmy. Vhodné je naopak jíst tvaroh, sýry tvarohového typu, suché nekynuté pečivo, obilniny, rýži, ovesné vločky, těstoviny a také bramborovou kaši.