Zarostlé chloupky

Je jedno, jakým způsobem se chloupků zbavujete – ať už je to žiletka, cukrová pasta, epilační nebo depilační strojek nebo horký či suchý vosk, určitě jste se už někdy setkali s tím, že vám vyrostl chloupek pod kůží. Někdy chloupek vidíte, ale je pod horní vrstvou kůže, takže jej nemůžete oholit, anebo, v tom horším případě, se vlákno zanítí a zarudne a od kořínku se zahnisá.
holicí strojek
Vznik zarůstajícího chloupku
Vytrhnete-li chloupek z vlasového vaku, někdy se stane, že se toto pouzdro, které je zárodkem chloupku, vytrhnutím oslaví a další chloupek už nemá dostatečně silný růst, aby se prodral až na povrch kůže. Tento problém se stává většinou právě při depilaci nebo vytrhávání chloupků. Ty se mohou přetrhnout a tím oslabit.
Proč se zarůstající chloupky často zanítí?
K tomuto dochází, když si chloupek nenajde cestu z pouzdra ven na povrch kůže, ale dál roste a zabírá více místa. Zabrání průniku kožního mazu na povrch, ten se hromadí okolo smotaného chloupku v kořínkovém vaku a vytváří zánět, který se naplní hnisem.
Existuje prevence?
Ano, zlepšení tohoto problému můžete docílit pravidelnou exfoliací, tzv. Odstraňování horní vrstvy odumřelé kůže. Právě pro tyto účely se vyrábějí nejrůznější druhy peelingů s vysokým obsahem enzymů. Někdy ale nepomáhá ani toto a jsou lidé, kteří na zarůstání chloupků trpí a musejí s pokožkou zacházet šetrně.
zelený holicí strojek
Jaké je řešení pro zarůstající chloupky?
Nejlepší je, nevytrhávat chloupky úplně, pakliže na to skutečně hodně trpíte. Lepší je nechat chloupky alespoň kousíček nad povrchem pokožky, nebo je s pokožkou zarovnat, aby nedocházelo k opětovnému růstu chloupků z kořínkového pouzdra, z nějž by nemusely najít cestu na povrch kůže. Dermatologové také doporučují ošetřit po holení pokožku antibakteriálním roztokem, který předchází zánětu v kořínkovém pouzdru.