Jak vybrat trekingové hole?

Chystáte se na celodenní túru, kondiční procházku, nebo výlet do hor? Tady všude se vám mohou hodit trekingové hole. K čemu jsou tyto hole vlastně dobré? Zejména k tomu, že slouží jako opora v nestabilním terénu, ale rovněž odlehčují kloubům tím, že tlumí nárazy v oblasti dolních končetin a během chůze zapojujete více svalů.  Správně vybrané a nastavené hole také dokážou ulevit vaší páteři a kyčlím.

Lidé a hory

Pokud vybíráte své první hole, doporučuje se sáhnout po holích teleskopických, tedy nastavitelných, místo holí pevných. Důvodem je to, že si ještě nejste jistí potřebnou délkou hole a takto máte možnost si ji odzkoušet. Výhodou je rovněž to, že můžete hůl zapůjčit rodinným příslušníkům, nebo svým známým, kteří si je pak mohou nastavit podle vlastních potřeb. Nevýhodou je o něco vyšší hmotnost než u pevných holí. Teleskopické hole můžete rovněž složit do malé velikosti a lépe se vám pak skladují a přepravují. Tyto hole bývají dvou, nebo třídílné, je potřeba však dobře vybírat systém uchycení, který se může časem opotřebovat. Pevné hole pak mají, jak již bylo zmíněno, nižší hmotnost a vyšší tuhost při odrazu. Jejich nevýhodou je to, že musí být koupeny v přesné délce a není je možné půjčovat lidem s odlišnou výškou. Bývají také dražší. Pevné hole jsou ideální pro lidi, kteří je využívají pravidelně. Mají delší životnost.
Muž a hory

Hole mohou být vyrobeny z hliníku, což je však nejlevnější varianta, vhodná pro nenáročné turisty. Jejich nevýhodou je vyšší hmotnost a pokud v sobě tyto hole nemají tlumení nárazu, pak jdou veškeré otřesy do vašeho těla. Tyto hole mohou být také složeny z několika částí a hodně pak zde záleží na kvalitě spojů. Dalším používaným materiálem je sklolaminát, hole z něj vyrobené jsou lehčí než hliníkové, spadají ale také do kategorie pro nenáročné turisty, jsou vhodné pro měkký terén, nevhodné jsou potom naopak pro běh. Pokud chcete kvalitnější hole pro náročné turisty, pak sáhněte po karbonu. Tyto hole jsou lehčí, ale také tvrdší a chrání vaše tělo proti otřesům.

Při výběru je pak důležité klást důraz také na materiál rukojeti, kdy je potřeba, aby měla rukojeť vhodný tvar a byla vyrobena z příjemného materiálu, vyhovovat by vám mělo také poutko hole, které by mělo být měkké, pevné a anatomicky tvarované.