Jak vybrat obráběcí nástroj

Pokud chcete vytvářet dobré strojírenské výrobky, tak budete potřebovat nástroje, jenž toho vydrží hodně, a proto se podíváme na jejich výběr

Jak vybrat obráběcí nástroj

Brusný kotouč

Spousta strojírenských součástek potřebuje mít určitou drsnost povrchu, ovšem klasickými stroji jako je třeba soustruh takového povrchu za běžné sériové výroby nedosáhneme. A proto je potřeba dalšího stroje, jenž se o tuto práci postará. Tím je bruska, ovšem k ní potřebujeme mít dobrý brusný kotouč. U něj je nejlepší, se držet kvality, ale zároveň to nepřehnat s pořizovací cenou.

strojní broušení

Kotouče se liší hned několika parametry, přičemž každý je lepší v něčem jiném, a proto se pojďme na výběr podívat podrobněji. Prvním pojmem je tvrdost, přičemž pokud je to technologicky možné, tak pro větší produktivitu volíme tvrdší materiály. Samozřejmě materiál, z něhož je brusný kotouč vyroben má určitou drsnost a pojivo, na což musíme brát také ohled. Rovnou je dobré zakoupit orovnávač, protože ten při delším používání brousící plochu nádherně srovná. Abyste se lépe orientovali, tak je většina kotoučů rozdělena podle barev.

Výstružník

Vrtání děr je klasický výrobní proces a dosahuje poměrně slušné přesnosti, ale na některé sestavy jako jsou například hřídele s uložením v díře musí být přesnost úplně miniaturní, aby vše fungovalo, jak má. A proto musí výstružník stavitelný splňovat opravdu přísné normy. Pokud potřebujete různé průměry, tak se vyplatí zakoupit rovnou celou sadu, protože ta je určitě levnější. Jedná se o upínací nástroj, jenž se nejčastěji vyrábí z oblíbené rychlořezné oceli. Celé to funguje tak, že nejprve vyvrtáte otvor o něco menším vrtákem a následně ho vykroužíte právě výstružníkem. Díky jeho zpracování tento nástroj vydrží i velkou sériovou výrobu, takže na něj můžou vždy zaměstnanci spolehnout.

kovový výstružník

Díky rozmanité nabídce nalezneme i speciální typy, jenž se postarají o výrobu specifických otvorů. Samozřejmě veškeré zboží je za rozumnou cenu s dlouhou životností, což je naprostý základ, pokud chcete mít dobré nářadí ve Vaší dílně.