Bydlení v mobilním domě vůbec nemusí být životním kompromisem

Pohodlí a prostor – mnoho mobilních domů je konstruováno tak, aby poskytovaly maximální pohodlí. Patří sice do vyšších cenových kategorií, ale prakticky je nerozeznáte od nízkoenergetických dřevostaveb. A přistavíte-li k takovému objektu pergolu s terasou, máte v podstatě vše, co k životu potřebujete – uvnitř dost místa pro všechny, venku posezení a zahradu kolem domu. Co víc si přát? Snad jen nějakého domácího mazlíčka, a samozřejmě láskyplného a upřímného partnera.

bosá dívka v zahradě

Máte to za hubičku – pořízení za „hubičku“ takové stavby sice nebude, ale významné úspory nákladů na bydlení docílit lze. Máte v tomto směru obrovský rozsah možností, nesrovnatelný s bydlením na sídlišti. Především jde o vlastní zdroj vody, je výhodné čerpat jí ze studny, protože pak jste zcela nezávislí na vodárnách, tedy pokud máte dostatečně vydatný zdroj. Pak můžete značně ušetřit i za vytápění, topit dřevem je stále nejlevnější způsob a do budoucna pravděpodobně stále bude. Další možností úspor je fotovoltaika a využívání propan-butanových tlakových lahví, takže pak nepotřebujete ani přípojku zemního plynu.

květiny na zahradním stole

Příroda je k nezaplacení – také patříte k lidem, kteří vše poměřují penězi? Pak byste si měli uvědomit, že jsou životní hodnoty, které nelze vyčíslit, a které také nenahradí ani bilion korun. Je to zejména láska, přátelství, solidarita, empatie, pochopení a mimo jiné i úcta ke zvířatům a vztah k přírodě. Příroda se nám odměňuje dnes a denně, neustále bez ohledu na to, zda jí zásobujeme finančními dary, či nikoli. Kupříkladu kočka ve vašem bytě bude spokojená, pokud jí vyrobíte pelíšek z obyčejné kartonové krabice, vystlané starou dekou, a třeba jí ten pelech bude vyhovovat víc, než předražený, značkový. V mobilním domě máte do přírody mnohem blíž, než lidé ve městech, a zvláště tehdy, necháte-li jej umístit do rekreační oblasti, třeba namísto stávající dřevěné chaty, která už dosloužila.