Máte zdravotní problémy, které souvisí s nevhodně sestaveným jídelníčkem, anebo vám dokonce lékař doporučil jej výrazně pozměnit? Pak bychom vám mohli doporučit postupně přejít na stravu buď čistě vegetariánskou, anebo s alespoň výrazným podílem celozrnných obilovin a luštěnin.
Luštěniny, pokud je správně upravíte, jsou dobře stravitelné a hlavně využitelné. Obsahují velmi mnoho důležitých živin a také vlákninu, která v mase chybí, a díky jejíž absenci také masitá strava mnohdy vyvolává vážná onemocnění trávicího traktu.
Kromě luštěnin do stravy zařazujte více ovoce a zeleniny, čerstvé a zčásti tepelně upravené, vsaďte na zdravé tuky, např. v podobě za studena lisovaných rostlinných olejů, a také ořechů a semínek.
Nakupujte suroviny ve velkém a skladujte je
Obrovskou výhodou zdravé výživy je kromě snadné přípravy pokrmů i skladování surovin. Na rozdíl od masa totiž nepotřebujete mrazák a vystačíte pouze s chladničkou, kam uložíte již hotové pokrmy. Nemusíte kupovat velké pultové mrazáky a platit za elektrickou energii, luštěniny, ořechy a semínka si můžete nakoupit jako „živou konzervu“ do zásoby na několik měsíců a mnohdy i na několik let.
Výhodné je nakupovat vše ve větším množství, abyste získali slevu včetně slevy na dopravu (dopravu zdarma). Například v jednom nákupu pořídíte sedm kilo fazolí, pět kilo čočky, čtyři kila hrachu, tři kila hrachových vloček, a podobným způsobem budete postupovat u pohanky, jáhel, quinoy, rýže, vlašských a lískových ořechů, mandlí, arašídů, kešu oříšků, slunečnicových semen, dýňových a lněných semen atd.
Využijte zip sáčky
Uzavíratelný zip sáček vám tu může být výrazným pomocníkem, protože si do nich rozdělíte zásoby podle potřeby, sáčky označíte či popíšete a uložíte do místa mimo dosah přímého slunečního světla. Suroviny jsou v sáčcích dobře zabezpečené před vlhkostí, prachem i zápachem a vydrží vám v nich velmi dlouhou dobu. Sáček můžete kdykoli pohodlně otevřít, odsypat z něj část obsahu a zas jej uzavřít.