Solární plachta na bazén šetří náklady na jeho provoz

Solární plachta na bazén je jedno z mála příslušenství, které šetří náklady na provoz bazénu. Může se to zdát banální a naivní, ale je to tak. Nejde totiž jen o to, že zabrání padání prachu na hladinu, kousků trávy a hmyzu, což vyžaduje častěji uvádět do provozu filtraci, ale ve hře je i vypařování vody.

S tímto jevem jsou dobře obeznámeni zejména akvaristé, kteří si uvědomují, kolik litrů vody za den se odpaří z hladiny, a kolik litrů pak musí během týdne do nádrže dolévat. Pokud si bazén pořizujete a akvárium nemáte, možná budete překvapeni, jak velké objemy vody v průběhu dne z nádrže zmizí do prázdna, když to řekneme zjednodušeně. Vypařování vody v přírodě nelze zabránit a není to ani našim cílem, musíme to zkrátka přijmout jako fakt a hlavně se tomu přizpůsobit.

hladina vody v bazénu

Představte si, že budete provozovat velký plavecký bazén, třeba venkovní, a bude vytápěný. Nemalé náklady vložíte do samotného vytápění a další náklady pak na dopouštění vody. Pokud bude mít nádrž rozměry třeba 50 x 20 metrů, půjde o plochu jednoho tisíce čtverečních metrů. Je známo, že z plochy pouhých třiceti čtverečních metrů, což je bazén o rozměrech např. 8,5 x 3,5 metru, se za den vypaří (v závislosti na vlhkosti a teplotě okolního ovzduší) přibližně sto padesát litrů vody. Pokud to přepočítáte na plochu onoho plaveckého bazénu, z něj se vypaří za den pět tisíc litrů vody, tedy rovných pět kubíků za jediný den. To je za měsíc sto padesát tisíc litrů vody, které musíte nejen dolít, ale hlavně zaplatit.

plavecký bazén

U malých bazénů na zahradě jde pochopitelně o mnohem menší plochy, ale i tak není vodní výpar zanedbatelný. Při pořízení krycí plachty můžete ušetřit i několik stovek korun v průběhu koupací sezóny, takže se vám poměrně brzy plachta zaplatí a poté začne šetřit náklady na provoz bazénu jen tím, že leží na hladině.