Jak se slaví Vánoce v Japonsku

Japonsko čítá přes 126, 8 milionu obyvatel, přičemž pouze nanejvýš 3 miliony z toho jsou křesťané.

Spíše, než Vánoce zde slaví Nový rok, který je pro ně mnohem důležitější.

Takže tady sice o Vánocích najdete v nákupních centrech ozdobené stromečky, vánoční trhy, kde prodávají svařák a spoustu ozdůbek z Led světýlek, a dokonce i Santu Clause, ovšem to vše sem přivála americká a evropská kultura.
Japonsko v zimě

Jednou z mála čistě japonských tradic je například legenda o buddhistickém mnichovi jménem Hotei Osho, který navštěvuje jednotlivé domácnosti a stejně jako Santa zde nechává dárky pro děti.

Pro Japonce jsou Vánoce spíše Valentýnem, kdy je tradicí jít na rande a užít si čas se svým milovaným. Převážně mladé páry si často rezervují stůl v restauracích, kde je ovšem tento den opravdu těžké získat volná místa.

Konečně se dostáváme k tomu, jak vlastně Vánoce přišli do Japonska.

Odstartovala to reklamní kampaň firmy KFC „Kentucky na Vánoce“, která začala propagovat kuře místo krocana. Tento nápad dostal Takeshi Okawara a jeho tým, když slyšeli cizince říkat, že si nestihli dát krocana.

Dnes večeří KFC na Vánoce zhruba 3, 6 milionu japonských rodin, čímž se vánoční kuřata stávají národní tradicí.

Poptávka po kuřeti je na Vánoce tak vysoká, že dokonce vznikají rezervace, aby zákazníci nemuseli čekat ve frontě dokonce až několik hodin. Čekajícím hostům ovšem dělá společnost maskot pana Sanderse v obleku Santa Clause.

Mnoho odborníků zjišťovalo, proč byla kampaň tak úspěšná, a bylo to jednoduše proto, že KFC zaplnilo mezeru na japonském trhu, řekli, že tohle by se mělo dělat o Vánocích a spousta lidí to přijmula za svoji tradici.
Vánoční atmosféra

Dnes si většina tamních obyvatel neumí představit vánoční svátky bez kuřete a mnoho z nich věří, že je to tradicí i na západě.

Vánoční večeře v Japonsku, které jsou od krabic kuřete za 3 780 jenů tedy 750 korun až po prémiové celozrnné kuře a boxy za 5 800 jenů, což je 1200 korun, představují třetinu ročního prodeje řetězce v Japonsku.

Japonci taktéž nepečou vánoční cukroví, jak ho známe my, místo toho dělají jahodový koláč, který je také oblíbený jako narozeninový.